Nekla - turystyka.nekla.eu

syrena-3.jpg 6a7e28e289078441a9ba594ef56f76ac
Półosie, przeguby, czopy i łożyska
2011-03-17 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

Podstawowe informacje
Wymiana przegubu krzyżakowego
Wymiana przegubu równobieżnego
Wymiana czopa z łożyskami
Przyczyny niedomagań i sposób naprawy

Podstawowe informacje
Półosie, przeguby, czopy i łożyska stanowią pośrednie ogniwo stanowią pośrednie ogniwo w przenoszeniu napędu na koło jezdne. Napęd z zespołu napędowego przenoszony jest na końcówkę 15 i 14 przegubu krzyżakowego od strony końcówki 14 wielowypustem z półosią 12, której przeciwny spłaszczony koniec osadzono w widełkach pojedynczego przegubu równobieżnego 7 (tzw. przegubu homokinetycznego). W anologiczny sposób osadzono spłaszczony koniec czopa 19 w przegubie równobieżnym, zamknąwszy jednocześnie cały komplet w osłonie gumowej 9 przymocowanej taśmą zaciskową 18 do zwrotnicy, co stwarza wokół przegubu przestrzeń zamkniętą. Osłona wypełniona smarem półpłynnym zapewniającym warunki tarcia co najmniej półpłynnego chroni jednocześnie przed przenikaniem kurzu i błota. Stożkowy koniec czopa wykorzystano do osadzenia piasty przedniego koła 3, połączonej z bębnem hamulcowym.

Wymiana przegubu krzyżakowego
W przypadku gdy zachodzi potrzeba wymiany przegubu krzyżakowego wskutek zużycia np. łożysk igiełkowych lub czopów krzyżaka, należy:
- unieść podnośnikiem odpowiednią stronę pojazdu. Zdemontować przednie koło jezdne.
- skręcić koła o maksymalny kąt. Wyjąć zawleczkę, odkręcić nakrętkę 9 (rys. 8.2) przegubu kulowego 13, po czym założyć odpowiedni przyrząd i wypchnąć sworzeń kulowy z dźwigni zwrotnicy. Odkręcić nakrętki 4 i 5, a następnie wyjąć śruby wiążące ucho resoru ze sworzniem zwrotnicy 6. Odchylić na zewnątrz zwrotnicę z bębnem hamulcowym w celu wyjęcia końca półosi z połączenia z końcówką przegubu krzyżakowego 14. W niektórych samochodach udaje się wyjąć półoś z przegubu krzyżakowego bez rozłączania przegubu kulowego 13 z dźwigni zwrotnicy.
- Wykręcić śrubę 17 (rys. 8.1) i wysunąć kompletny przegub krzyżakowy z zespołu napędowego
- Zdjąć cztery pierścienie osadcze 2 (rys. 8.3) z miseczek łożysk igiełkowych 1. Za pomocą prasy nacisnąć od góry na czoła miseczki łożyska igiełkowego (rys. 8.4) i przesunąć je wraz z krzyżakiem do dołu aż do wysunięcia przeciwległego łożyska z ramienia końcówki. Po zdjęciu wysuniętego łożyska nacisnąć pod prasą (od strony zdemontowanego łożyska) na czoło czopa krzyżaka w celu wypchnięcia drugiego łożyska igiełkowego. Analogicznie zdemontować pozostałe dwa łożyska.
- Po wymianie łożysk igiełkowych, krzyżaka przegubu lub końcówek przegubu przeprowadzić montaż w odwrotnej kolejności, niż to podano przy demontażu.

Wymiana przegubu równobieżnego
Przegub równobieżny wymienia sie najczęściej wskutek jego pęknięcia. W związku z tym należy:
- unieść podnośnikiem odpowiednią stronę pojazdu. Zdemontować przednie koło jezdne.
- Pokręcając zawleczkę 9 (rys. 8.2) zluzować taśmę zaciskową 2 i zsunąć osłonę gumową przegubu 8 z kołnierza zwrotnicy. Wyjąć po jednej zawleczce z obydwu sworzni 8 (rys. 8.1), a następnie wyciągnąć sworznie 8 przez kanałki 1 (rys. 8.5) w zwrotnicy przednich kół. W modelu 104 w których wprowadzono w sworzniach pierścienie sprężyste typu Seegera (zamiast zawleczek), należy je zdjąć za pomocą specjalnych szczypiec.
- Skręcić koła o maksymalny kąt, po czym obracająć bębnem hamulcowym doprowadzić do takiego położenia półosi 12 (rys. 8.1), przy któym jej część spłaszczona, współpracująca z przegubem, zajmie położenie poziome.
W wycięcie przegubu włożyć ostrze wrętaka, po czym podważywszy nim koniec półosi przesunąć ją w kierunku zespołu napędowego, a następnie rozdzielić z połączenia z przegubem.
Taki sposób wyjmowania półosi wymaga dużej zręczności ;-)) dlatego też mniej zręczni powinni rozłączyć ucho resoru 3 (rys. 8.2) ze sworznia zwrotnicy 6.
- Sprawdzić stan powierzchni pracujących czopa i półosi. Jeśli wymiana przegubu następuje wskutek normalnego zużycia eksploatacyjnego, to z reguły należy wymienić również czop i półoś. Założyć nowy przegub i sworznie w kolejności odwrotnej, niż to podano przy demontażu. Przed założeniem osłony przegubu 8 (rys.8.2) wypełnić jej wnętrze mieszaniną 50% smaru stałego ŁT-43, 48% oleju przekładniowego Hipol 15 i 2% dwusiarczku molibdenu w ilości sumarycznej 300 g.
W modelu 105 w lutym 1974r. wprowadzono w zwrotnicy po przeciwnej stronie smarowniczki 14 (rys.8.2) otwór M5 zaślepiony śrubą z podkładką. Wykorzystuje się go do kontroli ilości smaru. W związku z tym podczas napełniania przegubu smarem należy wykręcić wspomnianą śrubę i tłoczyć smar przez smarowniczkę 14 do chwili ukazania się smaru w otworze po wykręconej śrubie M5. Po zakończeniu napełniania smarem wkręcić śrubę M5.

Wymiana czopa z łożyskami
Wymiana czopa z łożyskami

Przyczyny niedomagań i sposób naprawy

Objawy Przyczyny Sposób naprawy
Stuk w przednim zawieszeniu podczas ruszania i hamowania oraz piski podczas jazdy  Luz piasty na stożku czopa Piastę docisnąć nakrętkę czopa sprawdziwszy uprzednio przyleganie piasty do czopa
Suże luzy na sworzniach przegubu równobieżnego Wymienić przegub równobieżny
Duże luzy na łożyskowaniu krzyżaka przegubu krzyżakowego lub na osadzeniu łożyska igiełkowego w ramionach końcówek Wymienić łożysko igiełkowe wraz z krzyżakiem lub końcówką
Duże luzy na wielowypstach przegubu krzyżakowego Wymienić przegub krzyżakowy, a w razie potrzeby i półoś
Samochód po gwałtownym stukaniu w przednim zawieszeniu przestał się poruszać; mimo pracującego silnika i włączonego biegu jedna z półosi przestała się obracać Pęknięty przegub równobieżny po stronie obracającej się półosi Wymienić przegub równobieżny i w razie potrzeby półoś, czop oraz osłonę gumową przegubu równobieżnego
Piski w przednim zawieszeniu, a w następnej fazie silne bicie na kole kierownicy Zacieranie przegubu równobieżnego wskutek braku smaru półpłynnego lub po wypełnieniu gumowej osłony przegubu smarem stałym (w okresie zimy) Zdemontować przegub i w razie potrzeby wymienić; wnętrze gumowej osłony przegubu wypełnić smarem półpłynnym (50% oleju Hipol 15 oraz 50% smary ŁT-43)
Piski w przednim zawieszeniu podczas jazdy Uszkodzenie gumowej osłony przegubu; najczęściej występuje z powodu zatarcia połówek tulejki 10 (rys.8.1) osłony przegubu osadzonych na półosi Wymienić osłonę przegubu oraz tulejki osłony przegubu i uzupełnić smar
Stuk w przednim zawieszeniu oraz ocieranie bębna hamulcowego o tarczę hamulcową podczas jazdy na zakrętach Uszkodzone łożysko kulkowe czopa (duże luzy) Wymienić łożysko kulkowe czopa

 

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
Filtruj komentarze
Czytaj komentarze (0)
grafika
newsletter.jpg 71e756d9c50234b3e3b822d1cca57db7
Ostatnie tematy na forum:
wawa-agraf-03.jpg 5f0c79bd35ea341c74dd7b2466f2e55d